СКІФСЬКЕ ДЗЕРКАЛО

20.07.2014

Розкопки на Келермесських курганах (групи багатих поховальних пам’яток VI ст. до н.е., Гіагінський р-н, Адигеї. АО Краснодарського краю, Росія) принесли одну з найбільших знахідок людства – лите срібне дзеркало діаметром 17 см. Одна сторона його була заполірована, інша покрита електровим (сплав золота і срібла) листом і прикрашена карбованими зображеннями.

Дзеркало було розділене на вісім однакових секторів, в кожному з яких видно різні міфологічні персонажі. Разом з іншими знахідками воно було відправлено до Імператорської археологічної комісії і зараз знаходиться в Особливій коморі Ермітажу.

Скіфське дзеркало повністю вкрите складною священною символікою.

– Перший сектор прикрашений зображенням двох левів, що стоять над бараном.

– На другому секторі зображена крилата богиня – Кібела.

– Третій сектор повідає нам про боротьбу лева з биком, нижче яких знаходиться собака або вовк.

– На четвертому секторі зображені два крилатих лева з людськими головами – Сфінкси.

– П’ятий сектор прикрашає лев, що стоїть на лежачому.

– Шостий сектор – дві однакові фігури, які тримають крилатого лева.

– Тварина, схоже на ведмедя, зображено на сьомому секторі. У голови ведмедя хижий птах, біля ніг – собака.

– Восьмий сектор останній, на ньому зображені два крилатих лева з людськими головами, нижче яких крилатий лев з головою хижого птаха.

Зображення баранів, левів, биків і близнюків на скіфському колі показують зв’язок священних подій з зодіакальними сузір’ями Лева, Овна, Тельця і Близнюків, інші зображення є символами Осіріса, Ісіди і Гора, вся символіка цього скіфського кола близька загальним священним знакам.

Скифское зеркало