​​

ТРИПІЛЬСЬКА КУЛЬТУРА

15.07.2014

Над землею розкинувся величезний «повітряний простір» – небосхил, за яким безперервно рухається зігріваюче сонце, а зверху вниз ллються бажані потоки дощу з невичерпних запасів верхнього неба, відокремленого твердю від видимого небесного простору.

Картина світу, намальована трипільськими художниками, відображала складний комплекс уявлень про плодовитість, двоє небес, сприяючих цій плодовитість, та рух часу. Сліди цього дивного пласта нашої історії виявлені зовсім недавно… І лише від нашого бажання усвідомити своє коріння, залежить розуміння того послання через тисячоліття, яке залишила нам Трипільська цивілізація.

Трипільські орнаменти висловлюють уявлення про природні явища, зміну дня і ночі, пір року. Орнаментація судин зображує оранку і посіви, тварин і стебла рослин. Різноманітність сюжетів вражаюча: тут і переплетення косих потоків дощу, і сходи посівів, що охороняються священними собаками… Цікаві і своєрідні виявлені судини із зображенням хреста і хреста-дордже (свастики), характерні для культур Сходу. Найімовірніше, вони означають, у своєму переплетенні з іншим символічним рядом, Початок Життя та його кругообіг з фіксацією центрів – Сонця, як фізичного, так і духовного. Тут не можна не відзначити і високохудожні роботи з глибоким задумом автора, виявити через гру колірних контрастів символічний ряд, наприклад, початку життя і його перших проявів.

Трипільська культура (рум. Cultura Cucuteni, укр. Трипільська культура, Кукутені культура) – енеолітична археологічна культура, поширена в VI-III тис. до н. е. в Дунайсько-Дніпровському межиріччі. Найбільший її розквіт припав на період між 5500 і 2750 рр. до н. е. Можна сміливо стверджувати, що Трипільська культура вплинула на формування слов’янських землеробських народів, що володіють самобутньою культурною традицією.

Подорожуючи по Румунії і роздивляючись румунську національну кераміку, кидається в очі разюча її схожість з трипільськими орнаментами. Румунський родич трипільської культури – Кукутені (відповідно – «кукутенська культура»), це знаменитий і відомий у всьому світі пам’ятник археології. Але, якщо в Україні ця дивовижна культура була практично втрачена, а знову знайдена просто випадково, то в Румунії древні орнаменти НЕ стерлися з пам’яті народу навіть за багато тисяч років і продовжують жити в сучасній культурі, дивуючи сюжетом і витонченістю!

Триполье