Починаючи з другої половини XVIII – початку VII ст. до н. е., на неосяжних просторах степів та лісостепу, від Причорномор’я до Саяно-Алтаю, кочували загадкові народи. Античні письменники та історики називали їх скіфами.
Часто скіфами називають всі народи, що жили на величезній території, але мали колись спільне походження і що володіли близькими рисами господарського устрою, культури. В археології всі ці риси об’єднані в так званій «скіфської тріаді». У неї включають зброя (бронзові наконечники стріл, залізні кинджали і мечі, бойові сокири), кінське спорядження (своєрідна узда) і предмети мистецтва скіфської культури.
Що цікаво, серед знайдених пам’яток архітектури скіфського звіриного стилю, з 843 зображень, що відносяться до VII – VI ст. до н.е., копитні були зображені 573 рази (в основному олень, потім гірський козел, баран і кінь), хижі звірі – 103 рази (з абсолютним переважанням тварин котячої породи), птиці (в основному – хижі) – 162 рази. У сукупності це становило близько 90% від загального числа знайдених і вивчених пам’яток.
Який же сенс вкладали древні скіфи, зображуючи на своїй зброї і прикрасах різних звірів?
Олень – найбільш поширений у Скіфії і разом з тим найбільш вивчений образ. Рідше на скіфських прикрасах зображували барана або лося. Фігурки оленів можна сміливо вважати символом скіфського мистецтва в цілому, тотемом народу. Це підтверджується тим, що самоназва багатьох родинних скіфам народів – “сака” – означає “олень”. Олень – символ краси. Це швидке і сильне тварина, що володіє при цьому витонченими формами тіла. Скіфи завжди дивувалися красі цієї тварини, хитромудрості сплетення його рогів. Зображення оленя дуже часто зустрічається у скіфському ювелірному і гончарному мистецтві.
Пантера – символ сили і потужності, символ скіфів як народу воїнів. У мирний час пантера зображувалася лежачи, сплячою. А коли скіфи воювали, пантера зображувалася оскалом, на витягнутих лапах. Зображення пантери або його деталі могли відрізнятися у воїнів різних загонів.
У культурі скіфів звірі часто зображувалися не в спокійному стані, а в стані руху. Причому цей рух нескінченно: воно не закінчується, а переходить у новий знову і знову. Прикладом тому були знайдені круглі бляхи скіфів, на них були зображені рухомі пантери, грифони, олені (лані).
Яскравим прикладом спадщини скіфів є знаменита золота скіфська пектораль зі скульптурними зображеннями сцен боротьби тварин і сюжетів із життя скіфів, знайдена в кургані Товста Могила (Дніпропетровська область). Пектораль (від лат. Pectorale «що стосується грудей, що відноситься до грудей») – нагрудна прикраса, могло бути частиною захисної амуніції воіна.Счітается, що пектораль була виготовлена грецькими майстрами-ювелірами на замовлення високопоставлених скіфів.
У новій колекції “Древня Скіфія” ТМ “Скіфська Етніка також немає чітко окресленої межі приналежності до європейських або азіатським коріння. Ці прикраси – підходять під будь-який стиль. Створюючи прикраси, ми слідували знаменитому висловом Олександра Бенуа, що” стиль – це цілісність “. А адже він був всебічно розвиненою творчою особистістю!
Саме слово «цілісність», на нашу думку, якнайкраще характеризує скіфський стиль, звіриний стиль. Він різний, але в ньому немає нічого зайвого.
Ймовірно, так скіфи уявляли собі красу і гармонію свого світу.
Ескізи, що відкрили нове дихання нашій новій колекції “Стародавня скіфія”, створювала новосибірська художниця Вікторія Бондар. Її роботи – це якісна інтерпретація справжньою давнини.
Сподіваємося, вам сподобається наша нова колекція!