​​

ПРИКРАСИ З ЇСТОРІЄЮ: УКРАЇНСЬКЕ БАРОКО

30.01.2015

Троїцька надбрамна церква в Києво-Печерській лаврі, елегантна Андріївська церква – перлина архітектури світового значення, Маріїнський палац, прикрашений виразними елементами декору, а також Михайлівський золотоверхий монастир і прикраси ТМ “Скіфська етніка “- що ж їх усіх об’єднує?

Їх об’єднує наявність елементів в стилі бароко. А ТМ “Скіфська етніка”, одну зі своїх колекцій, присвятила саме мотивами і символам українського бароко.
У різний час в термін бароко вкладалося різні поняття. Цей стиль якийсь час навіть мав образливий відтінок, увазі щось дивне або абсурд. Від попереднього йому стилю, бароко успадкувало динамічність і глибоку емоційність, а від подальшого – грунтовність і пишність.
Українське бароко було народжене бурхливими соціально-історичними обставинами: визвольна війна середини XVII століття, постійні військові походи, перебування на межі життя і смерті породили в козацькому середовищі типово бароковий світогляд. Козацької культури близькою тип активної людини, героя і лицаря. Республіканський лад, демократичні принципи співжиття козацької спільноти дають дослідникам підстави трактувати козаків як лицарів-воїнів, своєрідне військово-чернече братство.
Особливість барочного мистецтва полягає у створеному ним цілого умовно-символічного світу. Усі символи, відповідно до змісту, можна розділити на дві групи: геральдичні та релігійні.
Глибока віра змушує повернутися ще до одного символу, не тільки епохи бароко, але і взагалі всього християнського періоду – хреста. У геральдиці налічується близько 400 видів хрестів, серед яких можна назвати: якірний хрест, анх, хрест Голгофи, кельтський хрест, хрест «ботонні», коптський хрест, хрест Костянтина, тевтонський хрест, гамма-хрест, грецький хрест, латинський хрест, хрест Святого Петра.

115011631-7.800x600w
Особливої уваги заслуговує той факт, що серед поширених символів мистецтва епохи бароко є зображення саду, винограду, горобини, змії, серця, ключа, книги, світла.
Одним із символів українського бароко було сонце. Сонце вважалося одним із символів влади і означало не тільки джерело тепла, але і життєву силу, пристрасть, хоробрість, вічну молодість, а як джерело світла – символізує знання та інтелект.
Українська барокова декоративність тяжіє до символічного орнаменту, збагачується зображенням символів рідної природи (рута, дубове листя, квіти барвінку); по-друге, рослинний орнамент стає алегоричним виразом певного світогляду, властивого українському менталітету. Образ природи, зокрема рослин, мав значення декоративності, означав сад духовний розквіт чеснот.
В українському бароко зустрічається також символ «квітуче дерево», що символізує життя, спадковість і історичний розвиток.

115011635ch-7.500x500
Другим поширеним рослинним елементом епохи бароко стали виноград або виноградна лоза. Виноград вважався символом духовного життя, родючості, відродження. Виноградна лоза – символ Христа.
В українському бароко також можна зустріти образи птахів – наседок, лелек, качок. Одним з найпоширеніших символів птахів епохи бароко вважається пелікан. Він символізує самопожертву і батьківську любов, милосердя. Особливий символ епохи бароко – серце визначає глибину людської душі, внутрішнього духовного світу особистості.
Поряд з книгою в бароко часто зустрічаємо зображення ключа – символу влади, вибору, свободу дії, знання, ініціацій.
Велику роль в українському бароко відіграє символіка чисел три, чотири, п’ять, сім, дев’ять, дванадцять. Вважалося, що числа мають не довільний сенс, а впливають на побудову композицій, викликаючи кількість персонажів, розташування дерев і кущів, число архітектурних споруд, їх деталей на фасадах будинків.

115028635-7.500x500
Символіка чисел, а також геометричних фігур відбилася і на принципах композиції не тільки деяких творів українського живопису та архітектури, а й на мотивах прикрас.
Майже у всіх елементах українського бароко простежується прагнення до вічності і досконалості. Символіка кола, еліпса, трикутника, квадрата, піраміди, дуги широко використовувалися в багатьох композиціях і були ще одним яскравим проявом символічного виміру мистецтва епохи українського бароко.
Так їм чином, можна підвести підсумок. Українське або козацьке бароко), що прийшло з Італії, взяло собі деякі особливості європейського стилю і додало свої оригінальні елементи. Особливістю цього стилю є використання традиційного мистецтва, переплітається з інноваційними композиційними прийомами.