​​

УКРАЇНСЬКЕ БАРОКО

19.09.2014

Що таке бароко, і навіщо робити біжутерію з такою дивовижним назвою?

У перекладі з італійської «barocco» означає: химерний, дивний, схильний до надмірностей. Епоху бароко прийнято вважати початком тріумфальної ходи «західної цивілізації». Саме в цю епоху «європейські цінності» тріумфально докотилися до наших дикуватих земель у вигляді підроблених французьких парфумів, лубочного живопису і чоловічих панчох з бантиками.

Жінка часів бароко дорожить блідістю шкіри, на ній неприродна, вигадлива зачіска, корсет і штучно розширена спідниця на каркасі з китового вуса і підбори.

Ідеалом чоловіка в цю епоху стає джентльмен (від англ. Gentle: «м’який», «ніжний», «спокійний»). Спочатку він вважав за краще голити вуса і бороду, душитися парфумами і носити напудрені перуки. До чого сила, якщо тепер вбивають, натискаючи на спусковий гачок мушкета? В епоху бароко природність – це синонім звірства, дикості, вульгарності і навіженства.

Якщо в Європі бароко символізувало відхід від реальності, створення пишних, неприродних образів, то в українському варіанті все навпаки. Наше бароко – це ті ж надмірності, але тільки у всьому натуральному і фруктово-соковитому. Слов’яни, особливо південні, народ надзвичайно живий, яскравий і самобутній. Бароко по-нашому – це розквіт усіх барв життя, це яскраві маки, заплетені в вінок з різнокольоровими стрічками, а під цим вінком – оксамитові чорні очі, мерехтливі, немов східні коштовності. До естетичних особливостей українського бароко можна віднести багатобарвність, контрастність, мальовничість, посилену декоративність, небачену химерність форм. Його інтимна теплота докорінно відрізняє від західноєвропейського «старшого брата». Подібний колорит задає веселий і святковий настрій. І вже точно ніякої блідості, перук, пудри і етикету – в Україні таке бароко це скоріше дивацтво і комедія.

Прикраси колекції «Українське бароко» з елементами якоїсь абстрактності, густо декоровані фруктово-ягідним орнаментом і натуральною шкірою, що створює відчуття провінційної гомінкої урочистості з претензією на благородство. Перероблені і стилізовані візерунки та назви прикрас характерні для епохи 17-18 віків, сподіваємося, будуть близькі сучасній жінці.